informacje

------------------

Przypominamy!

Strój galowy ucznia to:

•  dla chłopców – czarne lub granatowe spodnie, biała koszula
  • dla dziewcząt – czarna lub granatowa spódnica lub spodnie, biała bluzka

informacje dla rodziców na temat narkotyków i dopalaczy

Jedną z najważniejszych przyczyn sięgania przez młodzież po tego typu substancje są zaburzone więzi emocjonalne w rodzinie, a tym samym brak zaspokojenia podstawowych potrzeb: miłości, bezpieczeństwa, zrozumienia i akceptacji. A to z kolei skutkuje zwiększonym wpływem grupy rówieśniczej na Twoje dziecko.

·         Pamiętaj! Najlepszą ochroną młodego człowieka przed uzależnieniem jest bliski z nim kontakt – ciepłe i bezpieczne relacje.

·         Naucz swoje dziecko mówić NIE. Wytłumacz mu, że to właśnie nieuleganie namowom rówieśników (a nie na odwrót!) jest oznaką dojrzałości i mądrości. Poddając się wpływowi kolegów, tak naprawdę okazujemy słabość i niepewność swojej pozycji w grupie.

·         Poszerz swoją wiedzę na temat narkotyków i dopalaczy. Łatwiej przekonasz dziecko o ich szkodliwości używając rzeczowych argumentów. Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze wskazujące na zażywanie narkotyków - by w porę zareagować. Dowiedz się - gdzie możesz znaleźć pomoc dla siebie i dla dziecka, kiedy pojawi się problem.

Rodzicu!

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko bierze środki odurzające, nie wpadaj w panikę. Nie ulegaj emocjom i nie urządzaj swemu dziecku awantur. Prawdopodobne jest też, że do końca nie zdaje sobie sprawy ze zgubnych konsekwencji ich stosowania. Skup się na tym, by uświadomić swemu dziecku na co się naraża..

Wysłuchaj spokojnie, co Twoje dziecko ma do powiedzenia na temat swoich prób narkotykowych. Powstrzymaj się od jakichkolwiek ocen. W żadnym wypadku nie wolno ci go krytykować, obrażać i zarzucać pretensjami typu „Jak mogłeś mi to zrobić.” Inaczej dziecko zamknie się przed Tobą, a to utrudni Ci podanie mu pomocnej dłoni.

Przedstaw dziecku swoje uczucia wynikające z zaistniałej sytuacji.  Powiedz, że jesteś smutna/y i zmartwiona/y, że Twoje zaufanie zostało wystawione na ciężką próbę. Przyznaj otwarcie, że boisz się o syna czy córkę. Następnie poproś, byście razem ustalili nowe zasady, np.: że ma wracać do domu o określonej godzinie, dopóki się nie upewnisz, że znów możesz jej/jemu zaufać.

Jeśli zauważysz u swojego nastolatka objawy mogące wskazywać na przedawkowanie alkoholu lub narkotyków czy dopalaczy (omdlenia, majaki, duszenie się, niekontrolowane zachowanie itd.)– Nie wpadaj w panikę i nie próbuj akurat w tej chwili ustalać ich powodów. Natychmiast wezwij lekarza! Pomoc medyczna jest w takiej sytuacji najważniejsza. Czas na poważną rozmowę przyjdzie potem.

Szanowny Rodzicu!

·         Jeśli Twoje dziecko zostanie złapane na posiadaniu narkotyków, zostanie oskarżone o złamanie prawa i wprowadzone do akt policji. Jeśli jest w wieku między 10 a 17 rokiem życia może stanąć przed sądem dla nieletnich.

·         Jeśli wiesz, że Twoje dziecko dzieli się ze znajomymi narkotykami w Twoim domu i nic z tym nie robisz, popełniasz przestępstwo.

·         Jeśli zabierasz dziecku narkotyki żeby powstrzymać je od popełniania dalszych przestępstw, musisz albo je zniszczyć albo bezzwłocznie przekazać policji. Jeżeli tego nie zrobisz i będziesz w posiadaniu tych narkotyków (nawet jeśli nie zamierzasz ich zażywać), popełniasz przestępstwo.

Rodzicu!  Pamiętaj, że nie jesteś sam!

Masz do swojej dyspozycji:

-        Ogólnopolski Narkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990, czynny codziennie od 16 do 21 - koszt jak za połączenie lokalne niezależnie od jego trwania.

-        Infolinię Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U” 0 800 120 359, czynny od poniedziałku do piątku od 10.00 do 20.00, w soboty od 10.00 do 19.00 - połączenie bezpłatne.

-        Strona internetowa http://www.narkomania.gov.pl/   Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii